В рамках навчання за освітньо-професійною програмою спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» бакалаврського рівня, студенти Хмельницького національного університету групи ЕМ-21-1 отримали 26 березня 2025 року можливість ознайомитись із практичним застосування сучасного обладнання з енергопостачання на базі провідного підприємства – ТОВ «Хмельницька макаронна фабрика».
Головним енергетиком підприємства Віталієм Сергеєвим було проведено практичне заняття на тему «Автоматизована система комерційного обліку енергії (АСКОЕ)».
До завдань автоматичного управління відносять: – автоматичне керування енергоагрегатом (котел, турбіна, генератор та інше); – автоматичне керування засобами регулювання напруги та реактивної потужності; – автоматичне керування засобами первинної комутації для локалізації аварій і відновлення електропостачання (автоматичне повторне включення (АПВ), автоматичне частотне розвантаження (АЧР), автоматичне введення резерву (АВР), автоматичне секціонування електричних мереж тощо); – автоматичне керування засобами первинної комутації для оптимізації усталених режимів електричних мереж; – релейний захист електричних мереж.
Особливістю такої групи завдань є вирішення їх відповідними пристроями (як локальними, так і АСУ ТП) автоматично, без участі людини.

Крім того, розрізняють вимірювальні комплекси, призначені для комерційного обліку електроенергії в точках на межі суб’єкта із суміжними суб’єктами ринку електричної енергії, та технічного (технологічного) обліку електроенергії в мережі суб’єкта. До АСКОЕ об’єкта обліку можуть також входити засоби відображення та документування даних комерційного обліку, наприклад автоматизовані робочі місця (АРМ) операторів.
До складу вимірювальних комплексів у загальному випадку входять трансформатори напруги, трансформатори струму, основний та дублюючий лічильники електроенергії з інтегрованими ПП та прилад контролю показників якості електроенергії. Трансформатори напруги та струму здійснюють масштабне перетворення первинних значень напруги і струму в точці вимірювання у вторинні уніфіковані значення напруги і струму, прийнятні для прямих вимірювань, а також забезпечують ізолювання вимірювальних приладів, з якими працює обслуговуючий персонал, від кіл високої напруги.

Вузол обліку теплової енергії обладнується засобами виміру (теплолічильниками, водолічильниками, теплообчислювачами, лічильниками пари, приладами, що реєструють параметри теплоносія, і ін.).
При використанні для контролю теплової енергії теплолічільників, теплообчислювачів і лічильників маси (об’єму), що реалізують принцип виміру витрати теплоносія методом змінного перепаду тиску (де в якості звужуючого пристрою використовується діафрагма, сопло або інший звужуючий пристрій), вузол обліку повинен бути атестований.
Заняття було проведено на сучасні котельні ТОВ «Хмельницька макаронна фабрика», що може працювати як на природному так і на зрідженому пропані, а також змонтовано твердопаливний котел, призначений для використання дров, та пункт керування системою і АСКОЕ в рамках вивчення освітньої компоненти «Автоматизовані системи вимірювання, обліку та керування енергопостачанням» (викладач канд. техн. наук, доц. Павло Майдан). Встановлена система дозволяє відслідковувати реальні значення напруги та струму по фазам, активну, реактивну та повну потужності, відображати в текстовому та графічному режимах погодинні, добові та місячні величини споживання електроенергії.



старший викладач кафедри МАЕЕС
Світлана ЛІСЕВИЧ
доцент кафедри МАЕЕС
Павло МАЙДАН