Перейти до вмісту

Проведення практичних занять стейкхолдерами кафедри МАЕЕС

В рамках навчання за освітньо-професійною програмою спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» бакалаврського рівня, студенти Хмельницького національного університету групи ЕМ-22-1 отримали можливість ознайомитись із практичним застосування сучасного електромеханічного та енергетичного обладнання на базі провідного підприємства – ТОВ «Хмельницька макаронна фабрика».

Головним енергетиком підприємства Віталієм Сергеєвим 24.03.2025 р. було проведено практичне заняття на тему «Використання компенсаційних установок реактивної потужності в промисловості».

Мікропроцесорні контролери DCRK та DCRJ фірми LOVATO

Загально відомо, що реактивний струм додатково навантажує лінії електропередачі, що призводить до збільшення перерізів проводів і кабелів і відповідно до збільшення капітальних витрат на зовнішні і внутрішньо майданчикові мережі. Реактивна потужність разом з активною потужністю враховується постачальником електроенергії, а отже, підлягає оплаті по тарифах, що діють, тому складає значну частину рахунку за електроенергію.

Найбільш дієвим і ефективним способом зниження споживаної з мережі реактивної потужності є застосування установок компенсації реактивної потужності (конденсаторних батарей, синхронних двигунів і синхронних компенсаторів). За рахунок приєднання до мережі компенсуючого пристрою зменшуються втрати потужності і напруги. На практиці коефіцієнт потужності після компенсації знаходиться в межах від 0,93 до 0,99.

Основним джерелом реактивної потужності є синхронні генератори електростанцій. Передавання реактивної потужності з енергосистеми до споживачів не є раціональним, оскільки виникають додаткові втрати активної потужності у всіх елементах систем електропостачання, обумовлені завантаженням реактивної потужності, та додаткові втрати в живлячих мережах. Щоб знизити ці втрати, необхідно біля споживачів встановлювати додаткові джерела реактивної потужності, основними серед яких є конденсатори.

Заняття було проведено на діючій трансформаторній підстанції 10/04 кВ, яка розташована на території ТОВ «Хмельницька макаронна фабрика» в рамках вивчення освітньої компоненти «Електрична частина станцій та підстанцій» (викладачі канд. техн. наук, ст. викл. Олександр Шпак, канд. техн. наук, доц. Павло Майдан).

Світлана ЛІСЕВИЧ,
старший викладач кафедри МАЕЕС

Павло МАЙДАН,
доцент кафедри МАЕЕС